قتل آتنا و آتش زیر خاکستر جامعه ایران

#شیماشهرابی
صدای گریه و ناله از پشت تلفن شنیده می‌شود، مرد بغض‌اش را فرو می‌دهد، و می‌گوید: «همه ما داغداریم. امروز مراسم است و همه اهالی پارس آباد داغ مرگ آتنا را دارند.» شماره تلفن‌اش در آگهی گم شدن آتنا نوشته شده بود. خودش را رفیق پدر آتنا معرفی می‌کند و می‌گوید: «نمی‌دانم …. چطور دلش آمد…» 

 آتنا دختر هفت ساله‌ای است که سه هفته پیش (28 خردادماه 96) آگهی گم شدن‌اش در پارس آباد مغان استان اردبیل در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد. عکس او بارها به اشتراک گذاشته شد و گروه‌های امداد و نجات پارس آباد را به جستجو واداشت اما بیست روز بعد جسد آتنا در  پارکینگ خانه مرد رنگرزی پیدا شد که پدر آتنا مقابل مغازه‌اش بساط دستفروشی‌اش را پهن می‌کرد. آتنا گاهی روزها کنار بساط پدرش می‌نشسته و برای خوردن آب به مغازه مرد رنگرز می‌رفته. پزشکی قانونی پس از کالبدشکافی تائید کرده که آتنا ابتدا مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته و سپس کشته شده است. دوست پدر آتنا می‌گوید: «توی پارس آباد از این اتفاق‌ها نداشتیم، حالا چطور  اعتماد کنیم و بچه‌هایمان را…» او نمی‌تواند حرفش را ادامه دهد و با صدای بلند می‌زند زیر گریه و می‌گوید: « مرد …. روز اولی که آتنا گم شده بود، پدر آتنا را دلداری می‌داد.»

دکتر رابعه موحد روان‌شناس و استاد سابق دانشگاه به موضوع اعتماد، اشاره می‌کند و می‌گوید: «خیلی از این اتفاق‌های ناگوار از اعتمادهای بی جا سر چشمه می‌گیرد. ایشان عمو و دایی هستند، آقای همسایه و همکار هستند و… در حالی که متاسفانه بسیاری از آزارهای جنسی در محیط‌ها و توسط افرادی که پدر و مادر به آن‌ها اعتماد دارند، برای کودکان اتفاق می‌افتد.» 

او معتقد است آموزش درست ‌ و تربیت جنسی کودکان گام موثری در جلوگیری از  تجاوز و آزارهای جنسی است: «کودکان باید کاملا نقاط خصوصی بدن‌شان را بدانند و آنقدر حساس باشند که هر گونه لمس و دست زدن به اعضای بدن‌شان را گزارش دهند. کودک باید متوجه باشد تنها خودش مالک بدن خودش است.»

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s