۱۲ تیر ۱۳۹۶

شمخانی: اقتصاد مهم‌ترین مسئله امنیت ملی ایران است

FacebookTwitterGoogle+BalatarinPrintEmailShare

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران معتقد است که هیچ تهدید نظامی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای امنیت ایران را تهدید نمی‌کند. مهم‌ترین عامل تهدیدکننده به نظر او وضع اقتصاد و معیشت مردم است.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، عصر یکشنبه ۱۱ تیر در جلسه شورای اداری خراسان رضوی گفت:

«دستاوردهای امنیتی ما بسیار مناسب است، اما فاصله زیادی در مقابل میان این امنیت با آسیب‌های اجتماعی وجود دارد، برای مثال خراسان رضوی پس از تهران جمعیت حاشیه‌نشین بالایی دارد و البته بسیاری از این آسیب‌ها از مسائل معیشتی و رفاهی ناشی می‌شود. امروز مهم‌ترین مسئله امنیت ملی ما اقتصاد است و در درون این موضوع مسئله فساد نیز وجود دارد که پاشنه آشیل اقتصاد است.»

نخستین بار، سال گذشته احمد توکلی، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی  نسبت به «فساد سیستمی» در ایران هشدار داده و گفته بود آینده نظام جمهوری اسلامی را حمله نظامی، تحریم، تجاوز خارجی یا انقلاب مخملی تهدید نمی‌کند بلکه فساد سیستماتیک  تهدیدآمیز است.

او گفته بود که جامعه به همزیستی مسالمت‌آمیز با فساد و مفسدان تن داده است.

اسحاق جهانگیری، معاون رئیس جمهوری اسلامی نیز سال گذشته در همایشی که در پرتو رسوایی‌هایی مانند اختلاس صندوق ذخیره فرهنگیان، اختلاس رئیس قوه قضائیه و پرونده حقوق‌های نجومی برگزار شده بود گفته بود:

«هیچ خطری همانند فساد نظام جمهوری اسلامی را تهدید نمی‌کند و دشمنان این نظام در تلاش هستند با بزرگ‌نمایی برخی تخلفات صورت گرفته اعتماد مردم را خدشه‌دار کنند.»

جهانگیری برای مبارزه با فساد اقتصادی خواهان شفافیت شده بود.

عدم شفافیت یکی از عوامل عمده گسترش فساد در ایران به شمار می‌آید. ایران در رتبه‌بندی سازمان شفافیت بین‌المللی بین ١۶٨ کشور جهان در رده ١٣٠ جای گرفته است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی، شامگاه گذشته در جلسه شورای اداری خراسان رضوی پیشنهاد داده است که برای مبارزه با فساد به شیوه «اقتصاد مقاومتی» که رهبر جمهوری اسلامی پیشنهاد داده عمل شود:

«سال‌ها در مورد اینکه کدام شیوه اقتصادی برای اداره کشور مطلوب است بحث شد و در نهایت اقتصاد مقاومتی از دل جامعه بیرون آمد و مراحل تدوین دانشگاهی خود را طی کرد و امروز از نظر راهبرد اقتصادی مشکلی نداریم.»

مقامات رسمی جمهوری اسلامی تخمین زده‌اند که فقط ٢۰ درصد اقتصاد ایران در دست بخش خصوصی و ۸٠ درصد آن اقتصاد دولتی، نیمه دولتی و وابسته به ارگان‌های در رأس قدرت از جمله نهادهای وابسته به بیت رهبری، سپاه و سازمان‌های تحت نظارت است.

بیشتر بخوانید:

https://www.radiozamaneh.com/304715/embed#?secret=cEMm5AUGLZ

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: