FarzadNayebgharib, ارسال کننده فرزاد نایب غریب

درگذشته اکثر انسان‌ها دین‌دار بوده‌اند. فرقی نمی‌کرد که خانواده، روح پرست بوده باشد یا گاوپرست، یکتاپرستِ مسلمان باشد یا یهودی و یا هر دین دیگری. همیشه انسان‌های مومن به دین‌شان، کودکان خود را به شکل خود پرورش می‌داده و می‌دهند. 

تقریبا تمام انسان‌ها بصورت موروثی دین‌دار می‌شوند. آن را از کودکی از خانواده‌ی خود به ارث برده و کم کم به پیروانی سخت معتقد به آن دین، تبدیل می‌شوند.

برخی دین‌ها خشن و برخی دیگر مخالف خشونت هستند. برخی دین‌ها برای پیروان خود هم، سخت‌گیر هستند  چه برسد به کسانی که باوری به آن دین ندارند. برخی ادیان دیگر مسایل اعتقادی و عملی را برای پیروان خود بسیار آسان می‌گیرند.

 بسیاری از انسان‌ها در طول تاریخ دین خود را تغییر داده و به دین و آیینی دیگر گرویده‌اند. البته در سده‌ها و هزاره‌های قبل، تغییر دین معمولاً با زور شمشیر و قتل و کشتار بوده، بگونه‌ای که در برخی موارد یک کشور بطور کامل بدلیل کشتار زیاد و خشونت اشغالگران، به دین قاتلانِ خود درآمده و دین قبلی خود را فراموش و ترک کرده‌اند.

در دهه‌های اخیر دین‌دار شدن کماکان موروثی‌ست ولی تغییر دین دیگر با زور شمشیر و یا گلوله تفنگ صورت نمی‌گیرد. علت اصلی در ارتباطات و شیشه‌ای شدن جهان به دلیل گسترش کامل رسانه‌هاست. 

 افرادی که به دستورات و آیین دین موروثی خود شک می‌کنند، به مطالعه‌ی ادیان دیگر پرداخته و اگر دین دیگری را به دلایل مختلف ذهنی و عقلی خود پسندیدند، به آن می‌گروند و به دین موروثی خود پشت می‌کنند.

در ایران هم،  بخصوص در چند دهه‌ی گذشته به دلایل مختلف، تغییر دین یا عدم باور به هردینی، بصورت قابل مشاهده‌ای در بین مردم رواج یافته‌است.

بسیاری از دین اسلام (به عنوان دین عمده و البته حاکم) خارج شده و به ادیان دیگر می‌گروند. برخی مسیحی می‌شوند و برخی زرتشتی، برخی هم آتئیست (بی‌دین و خداناباور) می‌شوند.

البته برخی هم به دلایل مختلف بشدت به دین موروثی خود مومن می‌شوند. بصورتی که از لابلای دستورات آن، حکم قتل باورمندان به ادیان دیگر را هم درآورده و اجرا می‌کنند.

در چند دهه گذشته،  صدها نفر از “نوکیشان مسیحی” ؛ یعنی کسانی که از دین اسلام بازگشته و به دین مسیحیت گرویده‌اند،بازداشت و زندانی شده‌اند.

همین الان هم آنقدر که سیستم‌های اطلاعاتی حکومت ” به دنبال آنها ” هستند، به دنبال پیداکردن اعضای داعش در ایران نیستند.

و شما به عنوان یک شهروند ایرانی، از جانب نوکیشان مسیحی احساس خطر جانی می‌کنید یا اعضای داعش؟

اساساٌ باور کدام گروه به حذف مخالفان عقیدتی خود است؟ داعش یا نوکیشان مسیحی؟ و یا حتی خود حکومت جمهوری‌اسلامی؟

قضاوت با شما

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s