۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

ایران: آغاز رأی‌گیری – گزیده مهم‌ترین خبرها

FacebookTwitterGoogle+BalatarinPrintEmailShare

شعب اخذ رأی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی صبح جمعه، ۲۹ اردیبهشت آغاز به کار کردند.


علی خامنه‌ای در دقایق آغازین رأی خود را به صندوق انداخت و ضمن پراهمیت خواندن انتخابات از همگان خواست که زودتر در شعب رأی‌گیری حاضر شوند.

در ایران  ۵۶ میلیون و ۴۱۰ هزار و ۲۳۴ نفر واجد شرایط حضور در انتخابات‌اند که از این تعداد ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار و ۲۹۴ نفر برای نخستین بار در زندگی‌شان در انتخابات جمهپری اسلامی شرکت می‌کنند. .

بر اساس قانون کلیه کسانی که متولد ۲۹ اردیبهشت ۷۸ و قبل از آن هستند با در دست داشتن اصل شناسنامه و شماره ملی می‌توانند در انتخابات شرکت کنند.

نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران عبارت‌اند:

 • سید مصطفی آقامیرسلیم- مشهور به میرسلیم-کد نامزد ۳۳
 • حسن روحانی-کد نامزد ۵۵
 •  ابراهیم رئیس الساداتی- مشهور به رئیسی-کد نامزد ۶۶
 •  مصطفی هاشمی طبا-کد نامزد ۸۸

رقابت اصلی بین حسن روحانی و ابراهیم رئیسی‌ست. در دوره‌های پیشین انتخابات ریاست جمهوری ایران میزان مشارکت در روستاها بیشتر از میزان مشارکت در شهرهای متوسط و در کلانشهرها بوده است.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان از مردم تقاضا کرده که در همان ساعات اولیه اخذ رای بر سر صندوق‌ها حضور پیدا کنند، تا ضرورتی برای تمدید ساعت رای‌گیری پیش نیاید.

گزیده‌ای از مهم‌ترین خبرها:

 • اولویت شمارش آرا  

به گفته سخنگوی شورای نگهبان به دلیل اهمیت انتخابات ریاست جمهوری شمارش آرای این انتخابات و اتمام کارهای آن پیش از شمارش آرای انتخابات میان دوره ای مجلس و شوراهای اسلامی شهر و روستا انجام می‌شود.

عباسعلی کدخدایی در تلویزیون ایران گفت:

انصراف نامزدها در این زمان اثر چندانی ندارد و فقط موجب سرگردانی مردم می‌شود.

 • حسن روحانی در حسینیه ارشاد

حسن روحانی در حسینیه ارشاد، رای خود را برای انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا به صندوق انداخت.

 • ظریف در جماران

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در حسینیه جماران، رای‌اش را برای انتخابات ریاست‌جمهوری دواردهم و پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا به صندوق انداخت.

 ناطق‌نوری، اسحاق جهانگیری، مصطفی هاشمی‌طبا، محمد رضا عارف و معصومه ابتکار هم رأی دادند.

 • یک اقدام غیرقانونی

خبرگزاری ایسنا گزارش داده که در مسجد لرزاده در میدان خراسان تهران، عده‌ای اعلامیه‌هایی در طرفداری از ابراهیم رئیسی توزیع کرده‌اند. مسئولان شعبه جمع‌آوری این برگه‌های تبلیغی را به تأخیر انداخته‌اند. یک اقدام غیرقانونی.

 • یک استدلال آشنا

ناصر مکارم شیرازی، یکی از مراجع تقلید در قم رأی‌اش را به صندوق انداخت. او از نامزدهای انتخاباتی خواسته بود مانع از گسترش شبکه‌های اجتماعی شوند: از بین رفتن خانواده‌ها و «مفاسد زیاد». یک استدلال آشنا.

مکارم شیرازی بعد از انداختن رأی به صندوق گفت: کسی که انتخاب می‌شود باید کابینه خود را از همه گروه‌ها انتخاب کند.

بازار داغ نظرسنجی

در انتخابات ۹۶ برای نخستین بار در ایران بازار نظرسنجی و گمانه‌زنی داغ بود. خبرآنلاین از ۴۱ نماینده از ۳۱ استان کشور نظرخواهی کرده. به گفته آنان حسن روحانی در ۱۹ استان نفر اول است و ابراهیم رئیسی در ۸ استان. در دو استان، فضا ۵۰-۵۰ بین روحانی و رئیسی است. علاوه بر نمایندگان استان کردستان که پاسخگو نبودند نمایندگان استان البرز نیز از اظهارنظر خودداری کردند. به این ترتیب وضعیت در ۴ استان نامشخص است.

 • ابراهیم یزدی

ابراهیم یزدی با ویلچر و در مشایعت عماد بهاور در حسینیه ارشاد رأی داد. او که  دبیر کل نهضت آزادی ایران است، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که گروه زیر رهبری او به حسن روحانی رای خواهد داد.

 •   نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری

اطلاعیه هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری:

«نظارت بر انتخابات صرفا بر عهده شورای نگهبان می‌باشد لذا هیچ شخص یا مجموعه‌ای تحت عنوان نظارت و یا هر عنوان دیگر حق دخالت در امر نظارت بر انتخابات را نخواهد داشت.»

به گفته سخنگوی شورای نگهبان حسین طلا، به‌عنوان نماینده ابراهیم رئیسی و محمدرضا صادق، به‌عنوان نماینده حسن روحانی، به ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری معرفی و در مقر این ستاد مستقر شده‌اند. حسین طلا از اعضای جبهه پایداری‌ست و محمدرضا صادق، از مشاوران حسن روحانی، و اکبر هاشمی رفسنجانی – یکی از حلقه مجمع تشخیص مصلحت.

 •   یک مرد ۱۰۵ ساله در یکی از شعبات

خبرگزاری تسنیم گزارش داده که در یکی از شعبات اخذ رأی یک مرد ۱۰۵ ساله در  رأی‌گیری شرکت کرده است. هنگامی که او متولد شد، احمد شاه قاجار بر ایران حکومت می‌کرد و قحطی بزرگی ایران فراگرفت.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: