انهگزارش

احمد منتظری: رئیسی رای بیاورد، حکومت نظامی خودسر تشکیل می‌شود

 احمد منتظری:نمی‌خواهیم براندازی شود و نظام از بین برود. فقط می‌خواهیم کسانی که اشکال بر آن‌ها وارد است  قبول کنند و اشکالات را برطرف کنند.

سه‌شنبه, 16 مه 2017شیما شهرابی

بیت آیت‌الله منتظری حمایت خود را از حسن روحانی اعلام کرده است. در بیانیه ‌ای که در کانال تلگرامی آیت‌الله منتظری منتشر شده آمده: «انتخابات در دوره کنونی، انتخابی ساده بین دو یا چند فرد نیست، انتخاب بین دو اندیشه و کردار کاملا متفاوت است». احمد منتظری تابستان سال گذشته فایل صوتی جلسه آیت الله منتظری در کسوت قائم مقام رهبری با هیات مرگ را درباره اعدام‌های تابستان 67 منتشر کرد. او به خاطر انتشار این فایل بارها در دادگاه ویژه روحانیت بازجویی شد و دست آخر به 21 سال زندان و خلع لباس محکوم شد که البته اعلام شد 6 سال از زمان حکم او اجرا می‌شود. او اواخر سال گذشته برای اجرای حکم بازداشت شد، اما با پادرمیانی آیت‌الله شبیری زنجانی و نامه نگاری او به آیت ‌الله خامنه‌ای حکم او تعلیق شد. در فایل صوتی منتشر شده ابراهیم رئیسی هم که الان کاندیدای اصلی اصولگرایان است در کسوت معاون وقت دادستان کل کشور  حضور دارد و از اعدام‌های تابستان 67 دفاع می‌کند. ابراهیم رئیسی در زمان برگزاری آن جلسه بیست و هشت ساله است. با احمد منتظری درباره انتخابات 96 صحبت کرده‌ایم:

  • زمانی که فایل صوتی را منتشر می‌کردید، می‌دانستید قرار است آقای رئیسی کاندیدای ریاست جمهوری شود؟

به هیچ وجه؛ حتی احتمال هم نمی‌دادم. اصلا به نظرم خیلی عجیب است؛ این همه در دستگاه اجرایی شخصیت‌های با تجربه از جناح‌های مختلف هست، حالا از دستگاه قضایی کسی که یک روز هم کار اجرایی نکرده، کاندیدا شود بسیار جای تعجب دارد.

  • فکر می‌کنید انتشار فایل صوتی روی آرای آقای رئیسی تاثیری بگذارد؟

در بازجویی‌ها گفتم مسئله‌ای مطرح شده و بهتر است شفاف سازی شود تا معلوم شود اصل مسئله چه بوده؟ این حکمی که منسوب به آیت الله خمینی است چه بوده؟ واقعا چنین حکمی بوده؟ آیا زمان عمل زیاده‌روی شده؟ موضوع این حکم چه بوده؟ این باید بررسی شود و یک کمیته حقیقت یاب این موضوع را بررسی کند. این به نفع مردم و نظام است و نتیجه مبارکی خواهد داشت. آقایان می‌گویند پخش این نوار خسارت‌بار بوده و اشکالاتی را نسبت به نظام و مسئولان نظام در ذهن مردم به وجود آورده، خب بیایند خسارت را تبدیل به منفعت کنند و بگویند ما اینقدر قوی هستیم که این مسئله را حل می‌کنیم. آقای رئیسی هم یکی از آن چهار نفر بوده که تصمیم می‌گرفتند اشخاص سرموضع هستند یا نه! اگر در یک جمع آزاد خود آقای رئیسی بیاید و از خودش دفاع کند چه بسا نظرات مردم عوض شود. همه متوجه بشوند واقعا ایشان آن زمان چه موضعی داشته‌ است. اما این مساله را مسکوت گذاشته‌اند و این حالت به ضرر آقای رئیسی است.

  • از شفافیت و راستگویی در جامعه صحبت کردید اما فضای جامعه طوری شده که حتی در مناظره‌های انتخاباتی هم مردم متوجه نمی‌شوند بالاخره چه کسی راست می‌گوید.

مناظره‌ها خیلی باعث تاسف بود؛ کاندیداهای ریاست جمهوری نسبت به یکدیگر مطالبی را مطرح می‌کنند که همینطور خام می‌ماند و القای شبهه می‌شود. خب اگر گردش آزاد اطلاعات و آزادی مطبوعات وجود داشت و به مرور زمان همه این‌ها بررسی می‌شد بسیار آبرومندانه‌ بود و چقدر می‌توانست جلوی ادامه مفاسد گرفته شود. مطالبی که مطرح شد برای شخصی مثل من تلخ بود، چون ما نظام را از خودمان می‌دانیم و برای استقرار این نظام زحمت کشیده‌ایم و هنوز هم امید داریم که اصلاح شود. نمی‌خواهیم براندازی شود و نظام از بین برود. فقط می‌خواهیم کسانی که اشکال بر آن‌ها وارد است قبول کنند و اشکالات را برطرف کنند. مناظره‌ها نشان داد که صدا وسیما با این گسترش و عظمت، یک مجری قابل که بتواند چنین جلسه‌ای را اداره کند، ندارد. در مناظره‌های انتخاباتی دیگر کشورها مجری کاملا مناظره را کنترل می‌کند. اگر کسی نسبت به افراد تهمت بزند همان که جمله را شروع می‌کند، مجری اجازه ادامه صحبت را نمی‌دهد اما در این مناظره‌ها در واقع این آقایان کمتر برنامه خودشان را ارائه دادند و نود درصد این اشکال به خاطر ضعف مجری است.

  • گفتید شما نظام را از خودتان می‌دانید ولی نظام سال‌هاست با بیت آیت الله منتظری دوستی ندارد دلیل این که باز هم حامی نظام هستید، چیست؟

حرف شما درست است و به نظر من مسئولین نظام قدر مردم را نمی دانند. در بازجویی‌ها،‌ بازجو می‌گفت شما با خانواده معدومین در ارتباط هستید. گفتم نگویید خانواده معدومین اینها عزیران شان، فرزند، همسر، خواهر و برادرشان اعدام شده‌اند. شما می‌گویید خانواده معدومین؟! در یک جلسه‌ای یک نفر به مادری که فرزندش را اعدام کرده بودید، گفت: مادر؛ این‌ها که بچه‌ات را اعدام کردند لعن کنید. آن مادر فورا عکس‌العمل نشان داد و گفت: چرا من یک هموطن‌ام را لعن کنم و او را جهنمی کنم، من دعا می‌کنم او هدایت شود و بهشتی شود. بسیاری از آن‌ها چنین روح بزرگی دارند؛ آن‌وقت شما همینطور می‌گویید خانواده معدومین و حاضر نیستید از این‌ها یک دلجویی ساده کنید. لااقل قبر عزیزانشان را مشخص کنید که این‌ها بتوانند گل ببرند، فاتحه‌ای بخوانند. حتی خانواده کسانی که آسیب دیده از انقلاب و نظام هستند دوست دارند کارها اصلاح شود و براندازی نشود و تمامیت ارضی کشور و استقلال کشور محفوظ بماند. باید از حداقل‌ها استفاده کنیم و برای اصلاح کشورمان قدم برداریم. نظام باید از این سرمایه عظیم استفاده کند. وقتی همه می‌خواهند اصلاح شود چرا نباید اصلاحات صورت گیرد؟ چرا آزادی مطبوعات و آزادی عقیده نباشد؟ مردم انتظار ندارند مسئولان اعتراف کنند بلکه همین که راه‌شان را اصلاح کنند، زندانیان سیاسی و محصورین را که سرمایه های این کشورند آزاد کنند و همین که کسی را به جرم مخالفت و اختلاف نظر و اعتقاد دستگیر نکنند یک گام به پیش است و امیدوارم این اتفاق صورت بگیرد.

  • در همین دوره آقای روحانی شما زندانی شدید و حکم سنگین گرفتید. بسیاری از فعالان مدنی هنوز در زندان هستند. خیلی از افرادی که انتخابات را تحریم می‌کنند، می‌گویند برای چه باید رای دهیم وقتی در این موارد تغییری رخ نداده، اگر رییس جمهور در این موارد بی اختیار است خب ما هم رای نمی‌دهیم.

دستگاه قضایی گوش به فرمان رئیس جمهور نیست و قوا از همدیگر جدا هستند ولی از طرفی رئیس جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است. یعنی وقتی می‌بیند یک اصل قانون اساسی زیر پا گذاشته می‌شود و  یا با آن مخالفت می‌شود، باید سریع اطلاعیه بدهد. اگر رئیس جمهور هر روز هم در این‌باره اطلاعیه دهد کار اضافه‌ای نکرده است. بگوید امروز در دستگاه قضایی فلان حکم صادر شد و این برخلاف اصل چندم قانون اساسی است. وجود دادگاه ویژه روحانیت خلاف قانون اساسی است چون در قانون اساسی صریحا ذکر شده دادگاه‌ها باید تحت‌نظر دادگستری باشند و این دادگاه تحت نظر دادگستری نیست. من فایل صوتی یک جلسه‌ای را که جلسه تاریخی است و الان از آن تاریخ بیست و هشت سال گذشته، منتشر کردم. در همه جای دنیا وقتی این مدت سال از خبر می‌گذرد دیگر آن مطلب  محرمانه نیست. علاوه بر این مطابق نصّ قانون، میزان محرمانه بودن هر فایلی را تولید کننده آن فایل تعیین می‌کند، این صریح قانون است و دفتر آیت‌الله منتظری نگفته این فایل محرمانه است. آقای رئیس جمهور گاهی گفته‌اند کارهایی خلاف قانون اساسی انجام می‌شود اما اگر مورد به مورد اعلام کنند، مسلماً تاثیر بیشتری دارد. امیدوارم در چهار سال آینده این مهم را نیز انجام دهند.

  • من  نام کاندیداها را می‌گویم و از شما می‌خواهم تحلیل‌تان را از دوران ریاست جمهوری آن‌ها بگویید؟

محمد باقر قالیباف: نیروی‌های نظامی در راس امور قرار می‌گیرند. مثل زمان آقای احمدی نژاد که حتی وزیر نفت و وزیر ارشاد و وزیر کشور و بعضی استاندارها هم نظامی بودند. سردارهای سپاه روی کار بودند. اگر ایشان می ماند، حکومت تا مقداری شبیه حکومت نظامی بود.

ابراهیم رئیسی: شبیه همان حکومت آقای قالیباف می‌شود، با این تفاوت که آقای قالیباف بر آن حکومت اشراف خواهد داشت ولی آقای رئیسی هیچ اشرافی نخواهد داشت در نتیجه حکومت نظامی‌ای به وجود میآید که حتی از رئیس‌جمهور هم دستور نخواهند گرفت و به صورت خودسرانه عمل خواهند کرد.

مصطفی میرسلیم: تکنوکرات‌ها سرکار می‌آیند. ایشان یک شخصیت علمی و دانشگاهی است. با شناختی که از آقای میرسلیم دارم و باتوجه به آنچه در مناظرات مطرح کرد فکر می‌کنم نیروی‌های تکنوکرات را مسلط کند.

مصطفی هاشمی‌طبا: شخصیت حساب شده‌ای است. علم و علمی و علت و معلول را قبول دارد. دو دو تا چهار تا می‌کند و سراغ کارهای شانسی و بی حساب نمی‌رود و در گفتارش هم کاملا مشخص بود.

اسحاق جهانگیری: دولتی شبیه دولت آقای خاتمی خواهد داشت. اصلاح‌طلبان بیشتر سرکار می آیند و اداره امور بیشتر دست اصلاح‌طلبان و گروه‌های روشنفکر می‌افتد.

حسن روحانی: شخصیت معتدلی است و سعی کرده بین نیروهای مختلف تعادل ایجاد کند و فکر می‌کنم چهار سال آینده نیز به همین صورت ادامه یابد.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s