۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

جزئیات بیشتر از ترور مدیر جم تی‌وی در استانبول

FacebookTwitterGoogle+BalatarinPrintEmail

مدیرعامل «جم تی‌وی» در استانبول ترکیه ترور شد. هنوز ضاربان او دستگیر نشده‌اند یا انگیزه آنها مشخص نشده‌ است. «جم‌تی‌وی» از نظر برخی مراجع و قوه قضائیه مصداق تخریب فرهنگ جامعه اسلامی‌ بود. سختگیری‌های قوه قضائیه و منع فعالیت هنری سینماگران اما از اقبال مردم، سینماگران و بازیگران به این شبکه نکاست.

سعید کریمیان، مدیر جم تی‌وی

سعید کریمیان، مدیرعامل شبکه تلویزیونی «جم» و شهروند بریتانیا، شامگاه شنبه ۲۹ آوریل، ساعت ۲۱.۳۰ به وقت محلی با شلیک ۲۷ گلوله در محله «مسلک سریر» در استانبول، در حوالی دفتر کارش مورد سوء‌قصد واقع شد.

هابرترک و سی‌ان‌ان ترک گزارش داده‌اند که ضاربان سوار بر یک خودروی جیپ راه را بر خودروی کریمیان می‌بندند و سپس با گشودن رگبار گلوله او و همراهش را به شدت مجروح می‌کنند. آن‌ها سپس می‌گریزند و خودروی خود را نیز به آتش می‌کشند.

شریک و همراه کریمیان در کویت متولد شده بوده و تابعیت بریتانیا را داشته. او که به سختی مجروح ‌شده بود، آمبولانس خبر می‌کند. اما در بیمارستان پزشکان نتوانستند جانش را نجات دهند و او هم درگذشت. کریمیان درجا کشته شد.

به گزارش هابرترک شامگاه گذشته سه زن، از بستگان کریمیان بر سر جنازه او درآمدند. وحشت‌زده و عزادار.

روزنامه حریت ترکیه نیز گزارش داده که پلیس به شهردار منطقه «مسلک سریر» گفته انگیزه احتمالی «بده‌بستان» بوده است. جزئیات دقیق‌تری از این اظهارنظر منتشر نشده.

پلیس هنوز فرد یا افراد مظنون را بازداشت نکرده، بلکه در حال تحقیق بیشتر درباره ماجرا، گفت‌و‌گو با خانواده کریمیان و بررسی ویدئوهای ضبط‌شده دوربین‌های مداربسته است.

سعید کریمیان ابتدا در زمینه امور مهاجرت فعال بود و سپس به فعالیت رسانه‌ای روی آورد. شبکه تحت مدیریت او، جم تی‌وی (GEM TV) یک شبکه تلویزیونی فارسی‌زبان است که مرکز آن در دوبی قرار دارد. این شبکه بیشتر فیلم‌ها و سریال‌های عامه‌پسند و سرگرم‌کننده پخش می‌کند و در ایران مخاطبان پرشماری دارد.

پخش تیزرهای فیلم‌های سینمای ایران از جم تی‌وی

نخستین بار با پخش فیلم سینمایی «استراحت مطلق» ساخته عبدالرضا کاهانی از جم تی‌وی، نهادهای اطلاعاتی و قوه قضائیه ایران نسبت به اقبال این شبکه تلویزیونی در نزد مخاطبان ایرانی حساس شدند.

صحنه ترور در محل «مسلک سریر» استانبول مقابل دفتر کار جم تی وی

پس از خودداری صدا و سیمای جمهوری اسلامی از پخش تیزر «استراحت مطلق» دست‌اندرکاران این فیلم از طریق شبکه‌های اجتماعی از مردم خواستند با انتشار عکس‌هایی با مضمون «استراحت مطلق تبلیغات تلویزیونی ندارد» به تلویزیون دولتی ایران اعتراض کنند. هم‌زمان شبکه «جم تی وی» تیزر این فیلم را در پرببینده‌ترین ساعت روز، در بین سریال ترکی «فاطما گل» پخش کرد و فروش فیلم در سینماهای ایران میلیاردی شد.

حسین نوش‌آبادی، سخنگوی ارشاد اسلامی در واکنش به این رویداد گفته بود: «هنرمندانی که آثارشان مجوز دستگاه فرهنگی کشور را دارد، حق تبلیغ در شبکه‌های ماهواره‌ای را ندارند و اگر به این کار مبادرت کنند با آن‌ها برخورد می‌شود.»

سپس وزارت ارشاد اسلامی در دولت روحانی با صدور بخشنامه‌ای رسماً سینماگران ایرانی را از همکاری با شبکه جم منع کرد. سینماگران ایرانی اما به این بخشنامه توجه نکردند. دادستان کشور وارد عمل شد.

سعید ملکان تهیه‌کننده فیلم «ابد و یک روز»، مصطفی شایسته تهیه‌کننده فیلم « ۵۰ کیلو آلبالو» و لشگری قوچانی تهیه‌کننده «کوچه بی‌نام» برای پاسخگویی درباره پخش تیرزهای فیلم‌هایشان از جم تی ی به دادسترای فرهنگ و رسانه احضار شدند.

علی جنتی، وزیر ارشاد مستعفی جانب سینماگران را گرفت و خواهان تغییر قانون استفاده از ماهواره شد. در همان حال قوه قضائیه، سعید ملکان تهیه‌کننده فیلم «ابد و یک روز»، مصطفی شایسته تهیه‌کننده فیلم «۵۰ کیلو آلبالو» و لشگری قوچانی تهیه‌کننده «کوچه بی‌نام» به دلیل همکاری با جم تی وی از ادامه فعالیت هنری منع شدند. شرکت‌های فیلمسازی چون «فیلمیران»، «نورتابان» و «دریا فیلم» هم از سوی قوه قضائیه تحت فشار قرار گرفتند.

در همان حال مهاجرت گروهی از بازیگران زن ایرانی به ترکیه و همکاری آن‌ها با جم‌تی‌وی و کشف حجابشان به حساسیت‌ها نسبت به این شبکه ماهواره‌ای افزوده بود: بازیگرانی مانند ساناز زرین‌مهر و چکامه چمن‌ماه.

«آن مرد ناشناخته»

پیش از این رویدادها، تبلیغ کالاهای شرکت‌های ایرانی در شبکه جم تی وی هم قوه قضائیه را خشمگین کرده بود. دادستان وقت ایران در دولت دهم اعلام کرده بود که همکاری با جم‌تی‌وی مصداق بند دوم ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی است و مجازات آن یک سال حبس تعزیری است.

در سال‌های گذشته برخی مراجع تقلید شیعه مانند ناصر مکارم شیرازی شبکه‌های ماهواره‌ای و جلوتر از همه شبکه جم تی وی را به فعالیت بر ضد منافع اسلام و ضدیت با فرهنگ در جوامع اسلامی متهم کرده بودند.


در همین زمینه:

https://www.radiozamaneh.com/337838/embed#?secret=cGpKup07ec

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: