بی‌وفایی به آبادان؛ میزبانی جام جهانی از دست می‌رود؟
قرار است روزهای ۲۶ و ۲۷ اسفندماه، آبادان (و در کمال شگفتی شاید هم اهواز) میزبان مسابقات جهانی کشتی فرنگی شوند. درست مانند همان رقابت‌های کشتی آزاد که در کرمانشاه برگزار شد. با حضور هشت تیم برتر جهان و البته در شهری که سابقه میزبانی رقابت‌های لیگ جهانی کشتی را داشته.

اما آبادان، در فاصله زمانی کوتاهی تا این رقابت‌ها، شباهتی به یک میزبان واقعی ندارد. روز هجدهم اسفندماه، «حمید بنی‌تمیم» نایب‌رئیس فدراسیون کشتی به تسنیم گفته بود: «فدراسیون به احترام مردم خوزستان و علاقه‌مندی این عزیزان به ورزش ملی کشور، با مشکلات فراوان توانست اتحادیه جهانی را متقاعد نماید تا میزبانی جام جهانی را از تهران به آبادان منتقل نماید. ولی متأسفانه علی‌رغم پیگیری‌های مکرر صورت گرفته و جلسات متعدد با مسئولان استانی هیچ‌کدام از وعده‌های بسیار محدود آن‌ها برای کمک به میزبانی مسابقات عملی نشده.»

فدراسیون کشتی می‌توانست امتیاز میزبانی هر دو رقابت جهانی را برای تهران بگیرد. در یک سالن فرسوده اما نسبتاً استاندارد دوازده هزارنفری مسابقات را برگزار کند و خیالش از بابت اسکان و هتل و ترانسفر کشورهای میهمان هم راحت باشد. اما با این حال، رسول خادم رئیس این فدراسیون و عضو هیئت‌رئیسه اتحادیه جهانی کشتی، به دنبال پخش کردن میزبانی در نقاط مختلف کشور بود. چه برای لیگ یا جام جهانی و چه حتی رقابت‌های جام فجر.

اما امروز فدراسیون کشتی از بابت احتمال برگزار نشدن مسابقات در آبادان، انتقال میزبانی به اهواز و حتی ناتوانی این شهر برای برگزاری مسابقات نگران است.

«حسین مرعشیان» رئیس هیئت کشتی خوزستان امروز به ایسنا گفته است: «با توجه به این‌که هشت تیم برتر دنیا در این رقابت‌ها حضور پیدا می‌کنند، ارزش و سطح آن به‌مراتب از مسابقات باشگاه‌های جهان بالاتر است. امیدواریم در این فاصله زمانی کوتاه، مسئولین مساعدت لازم را داشته باشند.» 

اما هنوز از مساعدت‌ها خبری نیست. فعلاً بعضی از مقامات اعلام آمادگی کرده‌اند. ولی همه‌چیز در اعلام آمادگی خلاصه‌شده. مثلاً «عزیزالله شهبازی» فرماندار آبادان قول داده که میزبانی این رقابت‌ها در آبادان بماند. او روز جمعه به «ایرنا» گفته بود: «هشت کارگروه در نشست هماهنگی برگزاری مطلوب رقابت‌ها مشخص‌شده و جلسات تخصصی نیز در این زمینه انجام شده است.» درحالی‌که از روز تشکیل این کارگروه‌ها تا روز برگزاری مسابقات، فقط ۸ روز فرصت باقی بود.

فرماندار آبادان چندان احساس نگرانی بابت برگزاری مسابقات جهانی ندارد. مثلاً در گفت‌وگو با ایرنا، بخشی از وظایف میزبانی را این‌گونه بیان کرده: «اسکان هیئت اجرایی، داوران و رسانه‌ها بر عهده فدراسیون بوده و تنها اسکان ۲۰۰ ورزشکار و کادر فنی بر عهده میزبان است که در همین راستا، هتل کاروانسرا برای این کار مهیا شده. هزینه‌اش را هم منطقه آزاد اروند خواهد داد. همچنین تمامی هزینه‌های خوراک، ترانسفر، پرواز چارتر، تشک، رینگ، اسکوربورد، کاپ و مدال‌ها بر عهده فدراسیون کشتی خواهد بود.»

فدراسیون کشتی پیش‌ازاین اعلام کرده بود شهرهای میزبان رقابت‌های جهانی، باید تأمین کننده تمامی نیازها برای میزبانی رقابت‌های جهانی باشند. اما با توجه به کنار کشیدن استانداری خوزستان از حمایت شهر آبادان برای میزبانی این رقابت‌ها، فدراسیون تقبل کرد بخشی از هزینه‌ها و سخت‌افزارهای میزبانی را تقبل کند.»

«حسین مرعشیان» رئیس هیئت کشتی خوزستان به ایسنا گفته که معتقد است امروز میزبانی از رقابت‌های جام جهانی کشتی فرنگی، حداقل حق مردم خوزستان و آبادان باشد. هرچند که این حق شاید به‌سادگی هم به‌دست نیاید. 

خبرگزاری مهر روز هجدهم اسفندماه، از تهدید فدراسیون کشتی خبر داد. فدراسیون کشتی گفته بود درصورتی‌که مدیران خوزستان نتوانند انتظارات را برای میزبانی برآورده کنند، تهران جانشین آبادان خواهد شد. مهر خبر داده بود که  فدراسیون کشتی به‌زودی در این خصوص تصمیم‌گیری خواهد کرد و گفته می‌شود تهران شانس بالایی برای کسب میزبانی دارد.

در رقابت‌های جام جهانی کشتی، تیم‌های ایران، روسیه، جمهوری آذربایجان، ترکیه، آلمان، اوکراین، قزاقستان و بلاروس به‌عنوان هشت کشور برتر کشتی فرنگی جهان حضور خواهند داشت. روسیه هفته گذشته اعلام کرد با ترکیبی از بازیکنان جوان و سرشناس خود به تهران می‌آید و آذربایجان هم علام کرده که با تمامی قوا وارد ایران خواهد شد. ایران اما همچنان شهر میزبان خود را نمی‌شناسد… فرزادنایب غریب

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s