انتقاد کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از آمار بالای اعدام در ایران

PrintFriendly and PDFچاپ خبر

انتقاد کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از آمار بالای اعدام در ایران

خبرگزاری هرانا ـ کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل با ذکر نقض برخی موارد حقوق بشر در ایران، از جمله اعدام‌های گسترده، اقدامات جمهوری اسلامی را در این زمینه را رقت انگیز خواند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از صدای آمریکا، زید رعد الحسین، در بخشی از گزارش کلی خود در نشست شورای حقوق بشر در ژنو درباره وضعیت حقوق بشر در جهان، ایران را یکی از ۴ کشوری نام برد که مجموعاً ۹۰ درصد اعدام‌های جهان را انجام می‌دهند.

این در حالیست که به گفته او، ۸۰ درصد کشورهای عضو سازمان ملل اعدام مجرمین را بطور کل یا به طور موقت متوقف کرده اند.کمیسر عالی حقوق بشر می‌گوید اکثر محکومیت‌های اعدام مربوط به قاچاق مواد مخدر هستند که طبق استاندارد بین المللی در زمره «جرائم بسیار جدی» محسوب نمی‌شوند.

بنا به آماری که آقای زید اعلام کرد، حکومت ایران در دو ماه گذشته ۱۱۶ نفر و در سال گذشته میلادی ۵۳۰ نفر را اعدام کرده است.

آقای زید به دیگر موارد نقض حقوق بشر در ایران نیز اشاره کرد و نسبت به «محدودیت‌هایی که دولت بر آزادی دین و عقیده اعمال می‌کند و ازدواج در سنین پایین را مجاز می‌داند» ابراز تاسف کرد.»

آمار اعدام در ایران همچنان بالاست

در همین رابطه، سازمان حقوق بشر ایران نیز در گزارشی اعلام کرد که با وجود کاهش نسبی اعدام ها در سال ۲۰۱۶، ایران همچنان در میان کشورهایی است که بالاترین آمار اعدام‌ها را دارد.

محمود امیری مقدم، سخنگوی سازمان حقوق بشر ایران در این باره گفت که با وجود کاهش آمار اعدام در سال میلادی گذشته، نشانه‌هایی از تغییر سیاست ایران در مورد مجازات اعدام دیده نمی‌شود، چرا که بر اساس آمار او تنها در دو ماه نخست سال جاری میلادی تعداد زندانیان اعدام شده بیش از یک پنجم زندانیان اعدام شده سال قبل بوده است.

در روزهای گذشته، وزارت امور خارجه آمریکا نیز درباره وضعیت حقوق بشر گزارشی منتشر کرد که در بخشی از آن به ایران اشاره شد. این گزارش، مهمترین مشکل حقوق بشر در ایران را محدودیت شدید آزادی‌های مدنی عنوان کرده و از نقض آزادی بیان، تجمع و مذهب انتقاد کرده است.

در بخشی از این گزارش مثال‌هایی از نقض حقوق بشر در حوزه آزادی بیان، حق تجمع و آزادی مذهبی آمده و همچنین از اجرای گسترده مجازات اعدام انتقاد شده است.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s