رضا(ربین) شاهینی متولد ۱۳۴۸ در ایران است که از سال ۱۹۸۸ و برای ادامه تحصیل به آمریکا و ایالت کالیفرنیا رفت و در شهر سن‌دیگو شروع به زندگی کرد. آقای شاهینی پس از حضور در کشور امریکا و شروع تحصیل در رشته «امنیت بین‌المللی و حل تنازعات» در دانشگاه ایالتی سن‌دیگو توانست تابعیت این کشور را اخذ کند و به عنوان یکی از شهروندان دو تابعیتی ایرانی- امریکایی شناخته شود. 

@shahrvandyar
دلیل بازگشت به ایران و زندانی شدن آقای شاهینی
حسن روحانی در روحانی ۲۵ تیر ۱۳۹۲ (جولای ۲۰۱۳) در مراسمی عمومی گفت که باید “آنها که آمادهٔ بازگشت هستند راهشان را تسهیل کنیم” و همچنین در ۱۰ مهر ۱۳۹۲ هم در جمع خبرنگاران تاکید کرد: 

“همه ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند باید بتوانند به راحتی به کشورشان رفت و آمد کنند و از رفت و آمد نکردن آنها هم ما ضرر می‌کنیم و با امن خواندن فضای کشور برای بازگشت ایرانیان مقیم خارج اضافه کرد: “ما سرمایه انسانی بسیار بزرگی در خارج از کشور داریم. امیدوارم همه آنها بازگردند و کمکشان را از ما دریغ نکنند.
اما بعد از گذشت چند سال از روی کار آمدن دولت حسن روحانی نه تنها از کاربرد ایمیلی که با عنوان ایمیل مشکل‌گشا جهت رفع نگرانی خبرساز شده بود و قرار بود ایرانیان ساکن خارج از کشور با استعلام توسط این ایمیل از وضعیت حقوقی و قضایی خود در ایران خبردار شوند و همچنین کمیته‌ای که از سوی دولت برای هموار کردن راه بازگشت ایرانیان خارج از کشور به کشورشان ساخته شده بود خبری در دست نیست، بلکه گروهی از فعالان مدنی و سیاسی و روزنامه‌نگارانی که در پی این دعوت به ایران بازگشته بودند هم بازداشت و زندانی شده اند.
رضا شاهینی یکی از قربانیان این دعوت حسن روحانی است، رضا که پس از هفت سال دوری از خانواده و برای دیدار مادر بیمارش به وعده‌های رییس دولت جمهوری اسلامی اعتماد کرد و در ۲۵ ماه می سال ۲۰۱۶ ( ۵ خرداد ۱۳۹۵) عازم ایران شد. اما آنچه انتظار او را می‌کشید نه آغوش باز دولت که دام بزرگ سپاه نینوای استان گلستان و دیگر نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی بود. او که تمام سفرش به ایران به دوماه هم نمی‌رسید و بلیط برگشت به امریکا را برای تاریخ ۲۰ جولای خریده بود، سفرش بی بازگشت شد و برنامه‌های تحصیلی‌اش به کلی به‌هم ریخت.
ساعت حدود ۱۰ شب ۱۲ جولای (۲۲ تیر) چند نفر به خانه پدری رابین در گرگان رفتند. آنها برگه ای نشان دادند که ظاهرا از سوی دادستانی بوده و بعد خانه را تفتیش کردند، وسایل شخصی او را مثل موبایل و کامپیوترش را ضبط کردند و بعد او را با خودشان بردند. 
ماموران به خانواده‌اش گفتند او متهم به اقدام علیه امنیت ملی است اما توضیح دیگری ندادند که آخر به چه دلیلی به این اتهام سنگین متهم شده است. فقط گفته اند سکوت کنید که به نفع تان است. خانواده رضا سکوت کردند، اما ماموران امنیتی در سکوت کرکننده‌ی رسانه‌های مستقل رضا شاهینی ۴۶ ساله رابه اتهام «همکاری با دولت‌های متخاصم، اقدام علیه امنیت ملی و ارتباط با عناصر و رسانه‌های ضد انقلاب» با حکم ناعادلانه ۱۸ سال زندان روبرو کردند.
حکم ناعادلانه و اعتصاب غذا
۱۸ سال زندان یعنی یک جوان ۴۶ ساله پس از بازگشت از زندان تبدیل به پیرمردی ۶۳ ساله شده که هم از تحصیلش جامانده و هم از زندگی و روز‌مرگی‌هایش.
اما این پایان کار نیست و دردهای او همینجا تمام نمی‌شود، رضا شاهینی به عنوان یک زندانی سیاسی حق دارد در زندان و بند مربوط به چنین زندانی‌هایی نگهداری شود، اما برخلاف قوانین خود جمهوری اسلامی، رضا را در زندان گرگان و در کنار زندانیان و مربوط به مواد مخدر نگهداری می‌کنند. رضا در طول مدت بازداشت بارها از سوی زندانیانی که آلت دست نیروهای امنیتی زندان گرگان هستند مورد اذییت و آزار شدید قرار گرفته و وقتی به این وضع اعتراض کرده او را به سلول انفرادی انتقال داده‌اند. 
برخورد دوگانه و بر خلاف موازین انسانی و حقوق بشری نیروهای امنیتی زندان گرگان تا آنجا پیش رفت که، که رضا شاهینی را به جرم نوشتن خاطرات زندان مورد ضرب و شتم قرار داده و به سلول انفرادی فرستادند.
در این شرایط چه راهی برای یک زندانی باقی می‌ماند؟

رضا شاهینی که به لحاظ روحی در وضعییت بسیار خطرناکی روبرو است، به لحاظ جسمی نیز دچار نارسایی‌های شدیدی شده و تنگی نفس حاد (آسم) رنج می‌برد. رضا وقتی تمام درها را بر روی خود بسته دید و وقتی دید صدای حق‌خواهی و مظلومیتش از دیوارهای کلفت زندان رد نمی‌شود، تصمیم گرفت جانش را کف دستش بگیرد تا شاید صدایش شنیده شود. 

رضا شاهینی از روز چهارشنبه ۲۷۷ بهمن ماه در اعتراض به شرایطش دست به اعتصاب غذا(تر) زده است اما مسئولان پس از شروع اعتصاب او را به سلول انفرادی این زندان منتقل کرده‎اند.» به گفته این منبع رضا شاهینی در اعتراض به محرومیت از حقوق ابتدایی زندانی، توهین‌های ماموران زندان گرگان و حکم ناعادلانه اش دست به اعتصاب غذا زده است

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s